Dostext’in Umut’u Geleceğe Koşuyor!

Geliştirdiği yazılımla iletişim bariyerlerini ortadan kaldırma hedefini sürdüren Dostext, sıra dışı adımlarından bir yenisini Umut ile atmaya başladı bile. İlk sürümü telefonlara inmeye hazırlanan Umut Oyunları ile keyifli vakit geçirirken tarihten işaret diline uzanan bir kültürel birikim de sizleri bekliyor olacak. Karakterlerinin tamamının sağır ve işitme engelli bireylerden oluşmasıyla ilk olma özelliği taşıyan Umut Oyunları’nın adım attığı ilk yer ise yine öncü. Koşusunu bir dünya yolculuğuna çevirme hazırlığındaki oyun, yolculuğuna Türkiye’nin bir numaralı kenti Adana’dan başlıyor!

Tarih, coğrafya, dil ve kültürün bir araya geldiği bu oyunun sıra dışı özelliklerinden bir diğeri, müzik içermemesi.  Sessizce başlayan oyunda ilerledikçe kazanılan birikim, kültürleri de bir araya getiriyor olacak. Aşamaları geçtikçe istenirse müzik de edinilebilecek oyun, toplumsal diyalog ortamlarının benzersiz bir örneğini de sunmuş oluyor. Bugüne dek yapılmamış olana hayat veren Umut Oyunları, empatiyi acınası bir duygu olmaktan çıkarıp eğlenceli bir gerçeklik zeminine taşırken bir kalıbı daha yıkmış oluyor.

İşaret dili ve sesli dil arasında anlık ve karşılıklı çevirileri mümkün hale getirme koşusunun parkurlarından biri olarak Umut Oyunları – Adana, bu tarihi kentin kültürel birikimlerini paylaşırken duyduk duymadık demeden herkese hitap ediyor. Yapısı gereği her yaş grubu ve kesime hitap eden oyunda toplanan puanlar mutlaka kültürel hanemize yazılırken, projeye destek vermek isteyenlere de alternatif yollar sunuyor.

Yapay zekâ ile kültürel birikimleri birbirine tanıtarak yepyeni bir evrene taşıma hedefi için çalışan Dostext Yazılım A.Ş.’nin Umut Oyunları, aktardığı tarihi birikimi güncel tutmasıyla da değerli. Oyun, sizi hem gerçek zamanlı bir geziye çıkarıyor hem de kendini göstermek isteyen yerel esnafla tanışma imkanı sunuyor. Adana’nın tarihi çarşısında bir gezintiyle başlayan oyunda yöresel ürünler ve damak tadı ile tanışma imkânı en güncel haliyle mümkün oluyor.

Oyunun diğer karakterleri ve tamamı işitme engelli olan Umut’un aile fertleri, sağır kültüre ait kodların temsillerini de sunarken farkındalık yaratmayı sürdürüyor. İşitme cihazı, cochlear implant ya da cihazsızlık görünümleri ile karakterler, farklı tercihlerin de bir temsilini yaparken boş durmuyor. Tercihi ne olursa olsun, sağırların ana dili olan işaret dilini öğrenmenin keyifli bir yolu olarak koşu sürüyor.  

Adımların Büyüklüğü

Adananın tarihi saat kulesine doğru koşulan ilk etabın sonunda varılan gelecek, geçmişin ve bugünün de bir koşusu. Oyun, yalnızca karakterin temsil ettiği yaş grubuna değil, sınırları kaldırarak iletişim kurmak ve bunu aynı zamanda keyif alarak yapmak isteyen herkese hitap ediyor. Dijital bir oyun olmanın ötesinde, toplumsal eşitlik için koşulan bir yol Umut’unki. Ülkemizde kullanılan Türk İşaret Dili ile başlayan oyun, yolculuğunu sürdürdükçe farklı işaret dilleri ile o kültüre ait birikimi bir araya getirme hedefinde. Böylece dünyayı Umut’la gezerken sınırsız öğrenme ve eğlence potansiyelini tek bir uygulamaya sığdırmayı başarmış oluyor.

Hem gezip hem dil öğrenmenin umutla koşulduğu bir oyun bu. Katılmak için hazırsanız yapmanız gereken tek şey ise, yalnızca bir dokunuş!

Bir Cevap Yazın