S.S.S

Sosyal Sorumluluk Projesi Mi?

 Türkiye’de 4.5 milyon, Dünya’da 800 milyon insanın kaderini bir sosyal sorumluluk çerçevesinde çözemeyeceğimizi biliyoruz. Sosyal Sorumluluk yapıp, sizi anlıyoruz, sizi biliyoruz demek bir çözüm üretmiyor ne yazık ki! Bu sebeple diyoruz ki; GELDİK!

Sorunun bizzat kendisinin muhatabıyız ve çözmeden de hiçbir yere gitmiyoruz!

Bütün imkanlarımızı seferber ettik ve bu proje başarıya ulaşana kadar da vazgeçmeyeceğiz.

Bu girişimi başarılı olarak sonuçlandırmak bizim ekibimizin değil 800 milyon kişinin umudu ve 800 milyon kişinin umudu, sosyal sorumlulukla garantiye alınamaz!

Sorunları Nasıl Çözmeyi Planlıyoruz

Mevcut işaret dili çalışmalarının sanal ortamla etkileşimini sağlayarak.

Sesli konuşmaları algoritmamızın tanıyıp, ilgili hareketi tanımlamış olduğumuz animasyon karakterimizin oynatmasını sağlayarak.

Aynı şekilde yapılan işaret dili hareketlerini de anlamlı metin/ses e çevirerek.

Bu animasyonları görüntü işleme, giyilebilen teknolojiler ve animasyon oluşturma programlarıyla elde etmeyi planlıyoruz ve hareketleri anlamlandırmak için ise uygun yazılım ve gelişen teknolojiyi kullanıyoruz.

Meta da olsa bir evren kuruluyorsa, orada insan nüfusunun %10’u görmezden gelinemez ve soyutlanamaz. Bütün platform ve koşullarda, en doğal hak olan eşitliği ve adaleti sağlayacağız.

Animasyonlarımızı Nasıl Yapacağız

Stüdyolarda işaret dili eğitmenleri ya da bireyleriyle çalışmalar yapıp onların derin öğrenme ile vücutlarında daha önceden belirlenen noktalarının vektörlerini elde ederek.

Stüdyolarda işaret dili eğitmenleri ya da bireylerine giyilebilen teknolojiler giydirip hareketlerinin vektörlerini elde ederek.

Her hareketin tek tek Unity gibi programlardan elde ederek.

Hareketleri Nasıl Anlayacağız

Mevcut uygulamamız ya da eklentimiz sayesinde hareketler algılanacak. Burada derinlik kameraları ve telefon kameraları kullanılıyor.

Her kullanıcı aslında bir geliştirici. Çünkü doğru cevap verdiğini onayladıkça algoritmamız daha da iyileşiyor ve kullanıcılar yeni hareketler, yeni anlamlar ekleyerek sistemi ve data havuzumuzu geliştiriyorlar.

Dünya’nın her noktasından farklı ışık, ortam gibi farklı koşullarda, sisteme girişler ve öğretimler yapılacak. Sistemin kullanıcısı, aynı zamanda denetleyicisi ve geliştiricisi.

Başlangıçta doğruluk yüzdesi %51 düzeylerinde iken, gün geçtikçe bu oran %99 a yükselecek. İnsanların anlamadığı tek konu şu. Asla %70 den, %65e düşmeyecek. Sürekli gelişen ve ileriye giden bir eğridir bu öğrenme metodu.

Ses Algılama Nasıl Olacak

Algılanan ses ya da metin, gerekli kütüphanelerde belli kalıplar halinde araştırılacak ve ilgili dosya bulunup ekranda gösterimi yapılacak.

Oluşturulan modelleri uygulamalara, bilgisayarlara uyumlu hale getireceğiz.

Anlaşılmayan ya da yetersiz kalınan yerde iyileştirmeler ya da bunu mu demek istediniz gibi çözümler sunan bu sistem gün geçtikçe daha iyiye gidecektir.

Nasıl Çalışacak

Ses algılama süzgecinden geçen data; belirlediği animasyon dosyasına gidip, oluşturduğumuz model üzerinde hareketi oluşturacak.

Ekranların sağ alt yanında animasyonumuz diğer kullanıcıları da rahatsız etmeden, isteğe özel kapatılabilen alanında başkaları için ses olacak.

Metaverse ya da iş simülasyonlarında bireylerin isteğe bağlı bir işaret dili çevirmeni imkanı da olmuş oluyor. Bu kişiyi diğer kullanıcılardan gizleme seçeneği de bulunmakta ya da birey ister ise bir eklenti ile, bütün ses ve metinleri işaret dilinde görebiliyor. Bir işitme engelli kullanıcının dünyasında herkes işaret dili biliyor gibi bir kurgu.

Örnek Çalışmalardan Farkı Ne

Bu alanda yazılan kelimenin ya da söylenen sözün animasyonunu yapan çalışmalar var ancak yetersiz. Bizim yaptığımız uygulama gerekirse kelime varyasyonlarıyla eklentiler yapacak ve geliştirilmeye kullanıcılar tarafından devam edecek.

Mevcut çalışmalar sadece resim, video ve çok az sayıda animasyon ile yapılmış Bizim bütün çalışmalarımız direkt onların anladığı ses olmak.

Yapılan çalışmaların çoğu «Sosyal Sorumluluk Projesi» kapsamında olduğu için sürecin bitiminde, kimse devamlılığını düşünmüyor.

Biz sorunun kendisiyle muhatabız. Gerekli sorumlulukları ve riskleri alıyoruz.

Neden Bizim Uygulamamız

Daha gerçekçi ve hareketler daha doğal olacak.

Kelime bazdı tam doğruya en yakın çeviriler yapacak.

İnternet sitelerinden online gazetelere kadar her alanda ekranın alt köşesinde onların yanında olacağız.

İŞBİRLİKLERİMİZ